Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » MEDYCYNA » SKŁADNIKI FARB MOGĄ USZKADZAĆ SPERMĘ

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Składniki farb mogą uszkadzać spermę

  
Tabaluga71
29.05.2008 12:01:20
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #121172
Od: 2008-2-14
Mężczyźni, którzy mają regularny kontakt z rozpuszczalnikami obecnymi w farbach są bardziej narażeni na problemy z płodnością - wynika z najnowszych brytyjsko-kanadyjskich badań opublikowanych na łamach pisma "Occupational and Environment Medicine".

Chodzi tu o mężczyzn wykonujących takie zawody, jak malarz pokojowy czy innego rodzaju dekorator wnętrz, którzy są często narażeni na kontakt z obecnymi w farbach rozpuszczalnikami - pochodnymi glikolu, jak np. etery glikolowe.
Naukowcy z dwóch brytyjskich uniwersytetów - w Manchesterze i Sheffield razem z kolegami z Kanady przeprowadzili badania wśród 2 tys. mężczyzn odwiedzających 14 brytyjskich klinik zajmujących się leczeniem niepłodności. U części z nich stwierdzono zaburzenia w ruchliwości plemników. Jest to cecha, która wpływa na płodność, gdyż determinuje skuteczność plemników w zapładnianiu komórki jajowej.

Zebrano dane na temat pracy wykonywanej przez pacjentów, stylu ich życia oraz potencjalnego kontaktu z chemikaliami.

Okazało się, że panowie, którzy z racji swego zawodu systematycznie byli narażeni na działanie estrów glikolu 2,5 razy częściej niż reszta mieli mało ruchliwe plemniki. Zależność ta utrzymywała się nawet wówczas, gdy pod uwagę wzięto inne czynniki wpływające na płodność, jak np. palenie, noszenie obcisłej bielizny czy operacja jądra.

"Wiemy, że niektóre etery glikolowe mogą pogarszać zdolności rozrodcze mężczyzn i m.in. dlatego ich wykorzystanie spadło w ostatnich dwóch dekadach. Nasze badania dowodzą jednak, że substancje te ciągle stanowią zagrożenie zawodowe" - komentuje biorący udział w badaniach dr Andy Povey z Uniwersytetu w Manchesterze.

Jak podkreśla współautor pracy dr Allan Pacey z Uniwersytetu w Sheffield, nie wykazano by jakieś inne, poza estrami glikolowymi, chemikalia obecne w farbach powodowały zaburzenia płodności. "Bezpłodni mężczyźni często martwią się czy związki chemiczne, na które są narażeni w pracy mogą przyczyną ich problemów. Dlatego ważne jest by wiedzieli, że ogólne ryzyko wynikające z ekspozycji na składniki farb jest niskie" - podkreśla badacz.
źródło:int
  
Electra20.01.2019 22:42:00
poziom 5

oczka
  
KasiaT
07.01.2019 00:58:21
Grupa: Użytkownik

Posty: 2 #2625718
Od: 2018-12-31
To bardzo ciekawe,mój przyjaciel dorabiał sobie przez kilka lat przy malowaniu mieszkań i remontach. Ma zdiagnozowana teratozoospermię. lekarz mu polecił zmianę stylu życia, zdrowa dietę i nowy suplement

TYLKO ZAREJESTROWANI I ZALOGOWANI UŻYTKOWNICY WIDZĄ LINKI » DARMOWA REJESTRACJA

. Czy badania o których piszesz określały też szansę wyzdrowienia?

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » MEDYCYNA » SKŁADNIKI FARB MOGĄ USZKADZAĆ SPERMĘ

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

randki | własny sklep internetowy | promocje | CyberCiekawostki | darmowe forum | sklepy
opinie, testy, oceny | katalog stron | toplsta


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!