Grupa: Administrator
Posty: 2686 #87441 Od: 2008-2-14
| Depresja może przebiegać w trzech różnych postaciach:
1. Pojedynczy epizod depresyjny. W tym przypadku depresja pojawia się tylko raz, ustępuje po leczeniu i więcej nie wraca.
2. Zaburzenia depresyjne nawracające - choroba afektywna jednobiegunowa. Choroba ta przebiega w postaci nawracających co pewien czas stanów depresji, rozdzielonych okresami zdrowia (tzw. remisji). Długość okresów zdrowia i choroby może być zupełnie inna u różnych chorych.
3. Choroba afektywna dwubiegunowa. Polega na przeplatających się okresach depresji, zdrowia i tzw. manii. Mania jest przeciwieństwem depresji. Jest to stan chorobowy, w którym pacjent ma niespotykany nadmiar energii, snuje tysiące planów i zamierzeń, nie potrzebuje odpoczynku i snu, jest przesadnie towarzyski i rozrzutny, dopisuje mu humor. Niekiedy osoba w manii staje się drażliwa, wybuchowa, agresywna - zwłaszcza, gdy otoczenie nie popiera jego śmiałych pomysłów i nierealnych planów.
W języku potocznym termin "depresja" jest często używany w sytuacji, gdy ogarnia nas smutek, wynikający z niepowodzeń, rozczarowań, problemów. Jesteśmy zmartwieni w związku z konkretną przyczyną, stan takiego smutku trwa krótko, ustępuje samoistnie. Ma to niewiele wspólnego z prawdziwą depresją, gdzie przygnębienie i rezygnacja utrzymują się przez długi czas, bez przyczyny. Niekiedy rodzina pacjenta jest zaskoczona jego nastrojem, nie potrafi zrozumieć i zaakceptować depresji jako choroby ("nic złego się nie wydarzyło, wszystko było w porządku - a on się załamał. Powinien wziąć się w garść, pójść do ludzi").
Depresja jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób. Cierpi na nią ponad trzy miliony Polaków. Większość z nich jest nieświadoma swojej choroby, uważa, że "to tylko zmęczenie, stres, jesienna chandra" - nie szuka pomocy lekarskiej źródło;int |