Od urodzenia nie wie, co to sen
Fazy snu

Podczas snu nasze ciało przechodzi kilka cykli snu. Przeciętna osoba dorosła może mieć od 4 do 5 następujących po sobie cykli snu w ciągu ośmiu godzin. Każdy cykl snu trwa od 90 do 100 minut i ma 5 rożnych faz.
Każdy człowiek ma swój indywidualny przebieg snu. Nie ma takich samych dwóch osób, które miałyby taki sam cykl snu i również taki sam cykl nie powtarza się dwa razy. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na przebieg snu. Do takich należą: sposób odżywiania, sport, lekarstwa, narkotyki lub alkohol, stres, zaburzenia snu bądź niedobór snu.

W czasie fazy pierwszej cyklu snu, śpią Państwo snem płytkim. W czasie fazy drugiej Państwa sen robi się coraz głębszy. Stadium drugie to etap przejściowy ze snu płytkiego do głębokiego. Faza trzecia i czwarta cyklu snu są określane mianem snu głębokiego, zwane również snem Delta. Charakterystyczne są dla tych faz wolne fale zwane falami delta. Im jest ich więcej tym głębiej śpimy. Podczas tych faz śpimy najgłębiej, a nasz organizm właściwie odpoczywa i regeneruje się.




Faza piąta określana jest fazą Rem. Nazwa fazy Rem pochodzi od angielskiego terminu „Rapid Eye Movement”. Jest to sen, który cechują zauważalne zmiany fizjologiczne takie jak przyśpieszony oddech, zwiększona praca mózgu i napięcie mięśni. Faza Rem to przede wszystkim szybkie ruchy gałek ocznych, które są poziome i przypominają ruchy oczu osoby będącej na jawie. Faza Rem został nazwana fazą marzeń sennych i podczas tej fazy śnimy.

Noc w związku ze przebiegiem snu można podzielić na trzy etapy. W pierwszym etapie nocy fazy Delta trwają dłużej niż fazy REM, następnie w związku z upływem nocy sen Delta ulega stopniowemu skróceniu. W ostatnim stadium nocy, sen Delta zanika i ustępuje fazom snu REM, które w tym stadium są dłuższe. W określonych momentach dlugo trwających faz REM osoba śpiąca znajduje się w czasie półsnu czyli momecie snu płytkiego i może z łatwością się obudzić.

Sleeptracker rejestruje moment snu płytkiego u osoby śpiącej i budzi, włączając alarm tylko i wyłącznie w czasie nastawionym przez Państwa okresie czasu budzenia za pomocą funkcji „okno czasu budzenia” Rezultat: budzą się Państwo wypoczęci i pełni energii na cały dzień.

źródło:int


Pozwoliłam sobie wkleić artukuł znaleziony w internecie .Myślę ,że można podyskutować na temat snu.Mnie też ten tematy interesuje.wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM