Moneta
Historia pieniędzy rozpoczęła się około 640 roku p.n.e. w malutkim państwie w Azji Przedniej, leżącym na terenie obecnej Turcji - Lidii. Mieszkańcy tego kraju wyspecjalizowali się w kosmetyce, a ich maści i perfumy docierały do granic znanego wówczas świata.
Zamiana na np. szybko psującą się żywność nie wchodziła z oczywistych względów w rachubę, zamieniano wobec tego produkty na takie przedmioty powszechnego użytku, które były podzielne, trwałe i rzadko występujące - np.: muszle, sól, skóry, futra czy tkaniny. Później zastąpiono je odważanymi kawałkami metali nieszlachetnych (brąz, miedź, żelazo), a następnie metalami szlachetnymi.
Z czasem, dla wygody, zamieniono je na kawałki o ściśle określonych parametrach. Z naturalnego stopu złota i srebra (zwanego elektronem), formowano owalne bryłki o wielkości cukierka i o jednakowym ciężarze. Lidyjski król uwierzytelnił pochodzenie i autentyczność tych środków płatniczych w taki sposób, że na każdym takim cukierku z metali szlachetnych nakazał wybić wizerunek stylizowanej głowy lwa, będącej emblematem władzy. Wybijanie tego emblematu spłaszczało taki "cukierek", z którego powstał mniej więcej okrągły (mający na rewersie kwadratowe wgłębienie), ważący około 14,5 grama krążek - pierwsza moneta.
W Chinach rolę monet pełniły rytowane tabliczki (ilustracja obok), i pomimo, że wykonane były z metali nieszlachetnych to ich różnorodne kształty wymagały kunsztu i dużego nakładu pracy.
Nieco później pojawiły się banknoty...
Jeszcze później karty kredytowe... Co będzie dalej?

Największa na świecie moneta ma 37 centymetrów średnicy i zawiera 31,103 kilograma czystego złota. Jest to 100 tysięcy euro wyprodukowane jedynie w 15 egzemplarzach.

Na podstawie miesięcznika: Focus


  PRZEJDŹ NA FORUM