Hormon otyłości
Odkryto hormon odpowiedzialny za tłumienie apetytu – donosi brytyjski dziennik „The Independent”. Według naukowców stanie się on skuteczną bronią w walce z otyłością.
Poszukiwania skutecznego środka, który raz na zawsze rozwiązałby problem nadwagi, trwają od dziesięcioleci. Mimo ogłaszanych co jakiś czas rzekomych przełomów, dotychczasowe efekty walki z tą chorobą były mizerne. Jednak na horyzoncie pojawia się właśnie szansa na prawdziwy przełom. Nowo odkryty hormon - obestatyna - ma umożliwić regulowanie ludzkiego łaknienia.

Autor tekstu, Jeremy Laurance, stwierdza, że fakt istnienia tej substancji chemicznej był dla badaczy niemałym zaskoczeniem - dotychczas sądzono, że udało się już zidentyfikować wszystkie hormony odpowiedzialne za regulację apetytu. Nowe odkrycie wyjaśnia nam przede wszystkim, dlaczego dotychczasowe kuracje mające na celu zwalczanie otyłości zawodziły – informuje gazeta.


Obestatyna to bliska kuzynka dobrze znanej dietetykom greliny, „hormonu apetytu” produkowanego przez ścianki żołądka. Kiedy grelina wytwarzana jest w nadmiarze, staje się jedną z przyczyn otyłości. Brytyjski dziennik informuje, że nowo odkryty związek ma odwrotne działanie - wywołuje uczucie sytości.

Zidentyfikowanie obestatyny pozwala wyjaśnić, dlaczego wyłączenie produkcji greliny nie przyniosło oczekiwanego rezultatu – czytamy w „Independent”. Otóż gen odpowiedzialny za jej wytwarzanie zajmuje się także syntezą nowo odkrytego związku - jest odpowiedzialny za produkcję obu hormonów. Usunięcie stymulatora łaknienia skutkowało więc jednoczesnym wyeliminowaniem bodźca zmniejszającego odczucie głodu - wyjaśnia gazeta.

Na łamach „Independent” wypowiada się endokrynolog Aaron Hsueh, który przewodził badaniom nad otyłością na Uniwersytecie Stanforda. Stwierdza, że przypadki, w których pojedynczy gen jest odpowiedzialny za produkcję substancji o całkowicie przeciwstawnym działaniu, są bardzo rzadkie.

- Byliśmy mocno zaskoczeni - stwierdza rozmówca Laurance'a. Potwierdza jednocześnie: - Lepsze zrozumienie wpływu greliny i obestatyny na proces przyswajania i trawienia pokarmów jest bardzo istotne dla opracowania skuteczniejszych sposobów walki z otyłością.

Problem jest poważny. Przewiduje się, że za dziesięć lat więcej ludzi umrze z powodu chorób wywołanych przez nadwagę niż wskutek nałogowego palenia tytoniu. Z danych statystycznych można wywnioskować, że jemy dziś mniej niż dwie dekady temu, jednak prowadzimy znacznie mniej aktywny tryb życia, co powoduje, że spalamy mniej kalorii.


  PRZEJDŹ NA FORUM