Wszystko przez facetów
Kiedy mężczyźni ugruntowali władzę patriarchalną, przede wszystkim rozprawili się z pozycją starszych kobiet. One były ich najgroźniejszymi przeciwniczkami - miały bowiem doświadczenie i wiedzę na temat żywienia, leczenia i porozumiewania się, czyli dziedzin najbardziej istotnych dla ludzi. Tak zaczął się proces lansowania nowego ideału kobiety - młodej, pięknej, świeżej oraz... na tyle naiwnej i niedoświadczonej, by w niczym nie zagrażała męskiej dominacji.
Zdaje się, że wraz z końcem naszego stulecia proces ten osiągnął apogeum - modelkami są obecnie trzynastolatki. Firmy kosmetyczne usiłują wprawić kobiety w stan histerii - nie wolno mieć siwych włosów ani zmarszczek, a w żadnym razie nie należy wyglądać na tyle lat, ile się ma.
Jednocześnie prawie podwoiła się przeciętna długość życia. O ile w 1900 roku kobieta żyła średnio 46 lat, współczesna Polka żyje 76 lat, a Japonka przeszło 90. A więc dobre kilkadziesiąt lat swego życia panie spędzają dziś w roli, która nie jest społecznie akceptowana - roli starszych kobiet.
Czy można się zatem dziwić, że klimakterium jest obecnie przyczyną znacznie większego stresu niż kiedyś i samo w sobie powoduje liczne dolegliwości? Potwierdzają to badania naukowe: Amerykanie udowodnili, że poczucie braku szacunku, poniżenia czy utraty prestiżu wywołuje osłabienie bariery obronnej organizmu, więc zwiększa podatność na choroby układu krążenia (nadciśnienie), dolegliwości żołądkowe, bóle krzyża, a nawet grzybice.
Przebieg menopauzy jest bardzo indywidualną sprawą. Kobiety, które panicznie się jej boją, przechodzą ją dużo ciężej, a kuracja hormonalna jest mniej skuteczna. Dlatego dziś większy nacisk kładzie się na uczenie pacjentek prawidłowego stosunku do swego ciała i zachodzących w nim zmian niż na leczenie dolegliwości.


  PRZEJDŹ NA FORUM