Fobia?Z czym to się je?
Fobie

Około 10% ludzkości cierpi na różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe, zwane fobiami. Fobia to nieuzasadniony lęk przed określonym czynnikiem, wywołującym takie objawy fizjologiczne jak nadmierna potliwość, przyspieszone tętno, czy suchość w ustach. Stan ten nazywamy lękiem fobicznym. Utrzymujący się przez dłuższy czas może doprowadzić do omdleń, stanu przedzawałowego, czy arytmii serca.
Zasadniczo fobie można podzielić na trzy rodzaje:
• Agorafobia- to nie tylko lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni, ale również przed przebywaniem w miejscach i sytuacjach, w których utrudniona jest ucieczka lub udzielenie pomocy osobie, w przypadku napadu lęku. Do takich sytuacji zaliczamy: stanie w kolejce, na moście, podróżowanie, przebywanie w tłumie ludzi, czy nawet, samotne wyjście z domu.
• Fobia prosta- lęk przed konkretnym czynnikiem. Co ciekawe występuje nie tylko przy bezpośrednim kontakcie osoby z czynnikiem lękotwórczym, ale pojawia się również, gdy w świadomości danej osoby pojawia się myśl o tym czynniku.
• Fobia społeczna- lęk przed przebywaniem w sytuacjach, w których osoba narażona może być na obserwacje, opinie innych ludzi. W przypadku tej fobii charakterystyczne jest występowanie lęku przed objawami tegoż lęku. Osoba cierpiąca na fobię społeczną unika przebywania w miejscach publicznych, nie wypowiada się w towarzystwie, nie umie pracować, gdy ktoś jest w pobliżu. Bardzo łatwo pomylić ten rodzaj lęku ze zwykłą nieśmiałością.
Przyczyny fobii nie są do końca poznane. Wśród tych znanych wyróżnia się nabyte lęki z dzieciństwa, przykładowo kiedy rodzice za karę zamykają dziecko w szafie, w której znajduje się pająk, jest niemal pewne, że dziecko w przyszłości będzie cierpiało na arachnofobię oraz nyktofobię. Inną przyczyną mogą być doznane urazy, w których działał dany czynnik lękotwórczy. W takiej sytuacji osoba będzie panicznie unikała tego czynnika, aby nie dopuścić do powtórnego nawrotu np. choroby.
Wbrew pozorom te zaburzenia lękowe są uleczalne. Jedną z najpopularniejszych metod walczenia z fobią jest metoda „małych kroczków”. Metoda ta polega na stopniowym ujarzmianiu lęku poprzez np. przyzwyczajanie osoby do obecności w jej pobliżu czynnika lękotwórczego. W przypadku przewlekłej fobii społecznej stosuje się również leki psychotropowe, głównie przeciwdepresyjne.


  PRZEJDŹ NA FORUM