Rady naszych babć:):):)
okna bez skazy:
Nie zabieraj się do ich mycia w słoneczny dzień - wtedy na pewno pozostaną na nich zacieki (woda na słońcu bardzo szybko wysycha). Zacznij od umycia ram i parapetów wodą z płynem do mycia naczyń. Zewnętrzną stronę szyb myj ruchami pionowymi, a wewnętrzną poziomymi - wówczas zobaczysz, po której stronie są smugi. Najlepiej użyj środka w aerozolu zawierającego alkohol, który szybko odparowuje, nie pozostawiając smug. Szyby kuchenne warto umyć najpierw szorstką gąbką ze środkiem do mycia naczyń, aby usunąć tłuste plamy. Dopiero potem spryskać je środkiem do mycia szyb.

Babcia radzi. Równie dokładnie jak nowoczesną chemią czyści się okna przy użyciu gorącej wody z octem (w proporcji dwa do jednego).

Podłogi jak lustro:
Drewniany parkiet przetrzyj na mokro mopem, a następnie nałóż emulsję myjąco-nabłyszczającą, dzięki której kurz trudniej się będzie na niej osadzał. Pamiętaj o dobrym wiadrze z mopem do wyciskania: drewno nie lubi wody, dlatego ważne jest dokładne wyciskanie mopa. Kamienne podłogi umyj wodą ze środkiem do mycia naczyń. Posadzki zewnętrzne warto czyścić środkami przeciwpoślizgowymi.

Babcia radzi. Drewniane lakierowane podłogi przetrzyj ścierką zwilżoną w herbacie, która odświeża drewno. Kamienne posadzki świetnie myje się wodą z dodatkiem sody. Rysy w drewnie dobrze maskuje pasta do butów.

Lśniąca łazienka:
Glazurę i terakotę umyj wodą z dodatkiem detergentu. Fugi wyczyść środkiem wybielającym, używając do tego szczoteczki do zębów. Umywalki, sedesy i baterie najlepiej czyści się środkiem usuwającym kamień i rdzę. Do szyb kabiny prysznicowej użyj wody z octem, co zapobiegnie powstawaniu kamienia.

Babcia radzi. Zanim zaczniesz myć glazurę, napuść do wanny gorącej wody. Para, która osiada na kafelkach i fugach, rozpuści nalot i brud. Łatwiej go wtedy usunąć. Fugi świetnie myje się proszkiem do pieczenia.

Ściany:
Jeśli pomalowane są farbą emulsyjną, odkurz je. Zabrudzone miejsca (np. wokół wyłączników czy gniazdek) umyj wodą z detergentem, a następnie wytrzyj do sucha miękką szmatką. Tapety zmywalne wyczyść wodą z dodatkiem płynu uniwersalnego, a niezmywalne tylko odkurz lub przetrzyj zwilżoną gąbką. Niewielkie plamy i zabrudzenia na białej ścianie, których nie da się umyć wodą, zamaluj kredą lub korektorem biurowym.

Babcia radzi. Dobrze sprawdza się czyszczenie ścian na sucho (z kurzu i pajęczyn): szczotkę na długim kiju obwiąż czystą, dość dużą, miękką ścierką do podłogi i odkurzaj systematycznie ścianę, ściągając kurz w kierunku od sufitu do podłogi.

Kuchnia krok po kroku:
Najgorszy jest tłuszcz zmieszany z kurzem, który grubą warstwą pokrywa szafki, palniki i okap kuchenny. Z okapu łatwo usuniesz go szorstką gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń (zanim zaczniesz myć okap, pamiętaj, by odłączyć go od prądu). Palniki kuchenki gazowej najpierw oczyść nad koszem do śmieci ostrą szczotką (np. metalową szczotką do grilla). Następnie wyszoruj je ostrą gąbką z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, aby po myciu wytrzeć palniki do sucha, zanim zaczniesz je używać.

Babcia radzi. Sitka ze zlewozmywaka będą idealnie czyste i sprawne, jeśli zanurzysz je na pół godziny w podgrzanym occie. Kiedy brud się w nim rozpuści, wystarczy dokładnie opłukać sitka pod bieżącą wodą. Tłusty kurz nie będzie zalegał grubą warstwą na szafkach kuchennych, jeśli wyłożysz je starymi gazetami. Robiąc porządek, po prostu wyrzuć zużyte i połóż świeże. To kapitalna i niezwykle prosta metoda, aby nie brudzić się niepotrzebnie w tłustym kurzu. Z dołu i tak nie widać, co leży na górze szafek.

To warto wiedzieć...
Najlepiej używać płynów uniwersalnych, czyli takich, którymi umyjesz i podłogę, i kafelki, i drzwi. Dzięki nim ograniczysz ilość używanych w mieszkaniu detergentów.
Nie przesadzaj z odkażaniem wszystkiego wokół i używaniem do mycia środków bakteriobójczych. Przed rozwojem bakterii najlepiej chronić się przestrzegając zasad higieny. Niszczenie wszelkich bakterii powoduje jedynie wyjałowienie środowiska, co zmniejsza odporność twojego organizmu.
Wybieraj środki typu compact, czyli skoncentrowane. Nalewaj je na gąbkę lub rozpuszczaj w wodzie (koniecznie według przepisu). Nie nalewaj nigdy bezpośrednio na dłonie lub na naczynia.
Płynu do zmywania używaj tylko wtedy, kiedy to konieczne. Szklankę po herbacie, kieliszek po winie, naczynia, które nie miały kontaktu z tłuszczem równie dobrze umyjesz samą wodą.

Babcia radzi. Zacieki po herbacie czy kawie świetnie usuwa zwykła sól. Znakomite właściwości myjące ma też woda, w której gotował się ryż czy makaron.



źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM