Tajemnice długowieczności
Miłosława Krogulska

Pragnienie długiego życia to jedno z najważniejszych marzeń i życzeń. Długie życie było wyrazem przychylności bogów, a ofiary i uczynki mogły zapewnić boską przychylność.

W wielu rejonach świata uważano, że długowieczność można zapewnić sobie przez spożywanie określonych magicznych substancji.
W Indiach za cudowną receptę na długie życie uważano somę. Był to napój odurzający, który pili bogowie. Nie wiemy z jakiej rośliny i w jaki sposób uzyskiwano somę. Substancja ta nie jest jednak dostępna śmiertelnikom, choć jako substancja życia jest obecna w ich ciałach.
Dziś często utożsamia się somę z ludzką duszą.

Na Zachodzie podobne cechy przypisywano innym boskim
substancjom - nektarowi i ambrozji, których skosztowanie zapewniało nieśmiertelność. Z nieśmiertelnością związane były także jabłka, które
z ogrodu Hesperyd zdobyć musiał Herakles. Interpretacją tego mitu
z wielką uwagą zajmowali się średniowieczni alchemicy, którzy w zmaganiach Herkulesa dopatrywali się symbolicznej drogi do wyzwolenia. Wkładem alchemików w drogę do nieśmiertelności są też badania nad wieloma substancjami chemicznymi. Dawni lekarze radzili za to swoim pacjentom, aby spożywali zwierzęta i rośliny bardzo płodne lub znane z długiego cyklu życia. Właściwej diecie pomagały talizmany
i amulety, najlepiej poświęcone władcy czasu - planecie Saturn
i chroniące przed nagłą śmiercią, a więc poświęcone planecie Mars.

Wielkie znaczenie do długowiecznego życia przykładają Chińczycy. Osiągnięcie dojrzałego wieku i możliwość cieszenia się w ten sposób
z owoców swojego życia jest uznawane za najważniejszą cechę szczęścia. Starców uznaje się za osoby szczęśliwe, czyli szczególnie godne szacunku.

O długości ludzkiego czasu decyduje bóg Shou-hsing, który przewodniczy niebiańskiemu kolegium do spraw długiego życia. Shou-hsing zwany jest także Starcem z Bieguna Południowego, gdyż według chińskiej kosmologii południe wiąże się z życiem. Starcowi towarzyszą zwierzęta - jeleń i biały żuraw. Jednak za najważniejszy symbol długowieczności w wielu kulturach uważa się żółwia. Żółw symbolizuje nie tylko długie życie, ale też porządek, ochronę i szczęście.

Jego figurka powinna znajdować się w dobrze widocznym miejscu, a domownicy cieszyć się będą pomyślnością. Rośliną, która w Chinach symbolizuje długie i zdrowe życie jest sosna. Spostrzeżenie to potwierdzają odkrycia naukowców, którzy z kory sosny śródziemnomorskiej otrzymali substancję zwaną pycnogenolem.
Jest to silny przeciwutleniacz, który może opóźniać procesy starzenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM