Mózg zaprogramowany do rozpoznawania twarzy
Badania przeprowadzone na bliźniętach dowodzą, że ludzki mózg jeszcze przed urodzeniem zostaje zaprogramowany do rozpoznawania twarzy - piszą neurolodzy na łamach "Journal of Neuroscience". - W świecie naukowym toczy się burzliwa debata o tym, czy rozpoznawanie twarzy jest wykształconą ewolucyjnie funkcją naszego mózgu, która dawała nam większe szanse na przetrwanie - wyjaśnia autor badań, prof. Thad Polk z University of Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jak dodaje, próbując odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy po raz pierwszy odwołali się do techniki badania mózgu, zwanej funkcjonalnym rezonansem magnetycznym.

Naukowcy badali 24 pary bliźniąt, którym pokazywano zdjęcia twarzy, domów, krzeseł, rysunki przypadkowo zestawionych liter i abstrakcyjne obrazy. Zdjęcia twarzy, domów i słów pobudzają obszary mózgu we wzrokowej korze mózgowej, mieszczącej się za i wokół uszu. Naukowcy użyli słów nie mających znaczenia, żeby nie wpłynęło ono na wyniki badań. Technika funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) pozwoliła im wykryć, które obszary mózgu były w danym momencie aktywne.

Badania wykazały, że pary bliźniąt jednojajowych w podobnych miejscach przetwarzały w mózgu informacje dotyczące twarzy i miejsc. Różniły się tym od bliźniąt dwujajowych. Jak komentuje Polk, dowodzi to, że rozpoznawanie tych obiektów jest silnie uwarunkowane genetycznie. Takich podobieństw nie było w przypadku rozpoznawania słów. W tym wypadku bliźnięta jednojajowe nie różniły się od dwujajowych.

- Rozpoznawanie twarzy i miejsc jest starsze ewolucyjnie. Jest to umiejętność, którą posiadają również inne gatunki. Dzięki niej mieliśmy większe szanse na przetrwanie - komentuje Polk.

Źródło: Onet.pl




  PRZEJDŹ NA FORUM