Gwiazdy


Gwiazdy są to samoświecące ciała niebieskie o masach od 0,08 do ponad 100 mas Słońca, które jest przeciętnej wielkości gwiazdą. Ilość wypromieniowywanej energii, z wyłączeniem gwiazd nowych i supernowych, mieści się w granicach od 0,0001 do 10 000 energii emitowanej przez Słońce (tj. 3,8ˇ1031 J/s), temperatura powierzchni wynosi od ok. 1000 K do 100 000 K (a nawet kilku milionów Kelwinów w przypadku pulsarów). Największy zakres zmienności w budowie gwiazd dotyczy średnic. Wynoszą one od kilkudziesięciu km (pulsary) do kilku tysięcy średnic Słońca (to znaczy największe gwiazdy mają rozmiary rzędu 1010 km).

Obserwowaną jasność gwiazdy ocenia się stosując fotometryczną skalę wielkości gwiazdowych. Gwiazdy charakteryzuje się poprzez ich typ widmowy i jasność absolutną (tzw. diagram Hertzsprunga-Russella). Wyróżnia się tam nadolbrzymy, olbrzymy, tzw. gwiazdy ciągu głównego diagramu Hertzsprunga-Russella, karły. Każdą z tych klas dzieli się ze względu na temperaturę fotosfery (a więc barwę emitowanego światła) na błękitne, białe, żółte, czerwone itp.


Typ widmowy gwiazd - charakterystyka

Budowa gwiazd zasadniczo przypomina budowę Słońca. Energia promieniowania gwiazd pochodzi z syntezy termojądrowej lżejszych jąder w cięższe (Cykl CNO, Cykl p-p). Gwiazda jest stabilna jeśli ciśnienie grawitacyjne równoważy ciśnienie termiczne. Istnieją gwiazdy niestabilne (Gwiazdy zmienne, Cefeidy, Nowe, Supernowe).

Gwiazdy dzieli się na należące do tzw. I populacji (stosunkowo młode, utworzone z materii bogatej w ciężkie pierwiastki pozostałej z wybuchów gwiazd nowych lub supernowych ) oraz II populacji (stare, które nie przeszły jeszcze całego cyklu ewolucji gwiazdy, w związku z tym zawierające głównie lekkie pierwiastki, ciężkie pierwiastki stanowią mniej niż 2% masy). Gwiazdy występują często w układach wielokrotnych (gwiazdy podwójne).
Nasza Galaktyka zawiera około miliona milionów gwiazd. To największe pojedyncze elementy w przestrzeni. Różnią się rozmiarami, temperaturą i wiekiem. Ale wszystkie gwałtownie się spalają, wytwarzając przy tym ciepło i światło. Dlatego możemy je dostrzec. Najbliższą nam gwiazdą jest Słońce. Jest ono w rzeczywistości tylko małą gwiazdką, ale niech Wam to nie przeszkadza. Gdyby była trochę większa, Ziemia spłonęłaby na popiół już wieki temu.


  PRZEJDŹ NA FORUM