Odkrycia archeologiczne sprzed 4000 lat w Syrii
Naukowcy z włoskiej ekspedycji archeologicznej prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Ebla w północnozachodniej Syrii poinformowali o dokonaniu nowych odkryć - donosi serwis internetowy Syrian Arab News Agency.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Damaszku prof. Paulo Mattieh kierujący pracami zespołu włoskich naukowców poinformował, że podczas prac prowadzonych na terenie królewskiego pałacu odkryto cztery posągi, cylindryczną pieczęć oraz glinianą tabliczkę z tekstem dotyczącym handlu.

Znaleziska pochodzą z okresu akadyjskiego (2250-2200 r. p.n.e.), kiedy na terenach Syrii panowali władcy Akadu, starożytnego państwa w południowej Mezopotamii.

Dwa z odkrytych posągów, przedstawiające kobiece postaci, zostały wykonane techniką łączącą różne materiały: jeden z posągów wykonano ze srebra w połączeniu z drewnem, drugi - z piaskowca w połączeniu z drewnem i złotem.

W jednej z sal pałacu archeolodzy odkryli dwa mniejsze posągi oraz cylindryczną pieczęć ze złoconymi krawędziami, należącą do ważnej osobistości, a w kolejnej sali - glinianą tabliczkę z tekstem o treści handlowej.

Dzięki badaniom na terenie pałacu królewskiego, zwłaszcza w obszarze świątyń, które włoski zespół naukowców prowadzi na stanowisku od trzech lat, archeologom udało się również odnaleźć pozostałości budowli pochodzących z okresu upadku królestwa Ebla (1800-1600 r. p.n.e.).

Starożytne miasto Ebla (obecna nazwa Tell Mardich) zostało założone w Syrii w pierwszej połowie III tysiąclecia p.n.e., a jego największy rozkwit przypadł na okres 2400-2250 r. p.n.e.
źródło;int


  PRZEJDŹ NA FORUM