Pałac namiestnika Efezu odnaleziono w pobliżu teat
Pozostałości pałacu rzymskiego namiestnika miasta z II w. n.e. odsłonili w trakcie ostatnich prac tureccy archeolodzy prowadzący wykopaliska w starożytnym Efezie. Ruiny pałacu znajdują się na wschód od słynnego teatru greckiego - informuje serwis internetowy "Turkish Daily News".
Pozostałości starożytnej budowli leżącej na wschód od tzw. Wielkiego Teatru w Efezie to prawdopodobnie ruiny pałacu rzymskiego namiestnika miasta. Do takiego wniosku doszli tureccy archeolodzy po kolejnych pracach wykopaliskowych w tym regionie.

Wynikiem wcześniejszych prac, przeprowadzonych w obrębie starożytnego miasta, było odkrycie pozostałości domów bogatych mieszkańców Efezu z czasów rzymskich. Archeolodzy pod kierownictwem Cengiza Ictena rozpoczęli poszukiwania najbardziej okazałej siedziby, która powinna stanowi pałac namiestnika miasta i Azji prokonsularnej.

Cechą wyróżniającą pozostałości pałacu namiestnika jest jego obronne położenie. Budowniczowie tak wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu, aby budowla była łatwa do obrony.

Efez, miasto założone w IX w. p.n.e. przez jońskich kolonistów na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej, przeszło w ręce rzymskie po śmierci Attalosa III, ostatniego króla Pergamonu. Czasy rzymskich rządów wiązały się z dynamicznym rozwojem miasta. Dopiero w III w. n.e. miasto zostało ograbione przez Gotów.

W wyniku zniszczeń oraz zamulania się portu, z którego wcześniej słynął strategicznie położony Efez, miasto zaczęło chylić się ku upadkowi. Ostatecznie starożytne miasto zostało opuszczone w VI w. n.e. Ludność przeniosła się na sąsiednie wzgórze, zakładając nowe miasto, które do czasów współczesnych przetrwało pod nazwą Selcuk.

Wykopaliska, mające na celu odsłonięcie starożytnych pozostałości, rozpoczęły się już w połowie XIX w. Do dziś przetrwały ruiny wielu budowli miejskich, które powstały w czasach greckich i były wielokrotnie przebudowywane za panowania rzymskiego. Do najokazalszych należy Wielki Teatr, budynki rady miejskiej, świątynie i łaźnie. Obecnie ruiny Efezu należą do najlepiej zachowanych starożytnych zespołów miejskich.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM