Mury cyklopie odkryto w starożytnym Risinium
Monumentalne mury cyklopie, 5-metrowej szerokości, odkryli archeolodzy z Ośrodka Badań Archeologicznych Uniwersytetu Warszawskiego na terenie starożytnego miasta Rhizon (Risinium) w Czarnogorze, znanego pod współczesną nazwą Risan - informuje kierujący badaniami prof. Piotr Dyczek.
Starożytne Rhizon, ważne miasto portowe nad Adriatykiem znane było od IV wieku p.n.e. początkowo stanowiło ono kryjówką piracką, a potem grecką kolonię. W III wieku p.n.e zostało stolicą illiryjskiej królowej Teuty, walczącej z Rzymem. Później był to ważny rzymski port i ośrodek handlowy.


"W czasie tegorocznej letniej kampanii wykopaliskowej odkryliśmy monumentalne mury 5-metrowej szerokości, wykonane ze starannie przyciętych i dopasowanych bloków kamiennych. Przypominają one cyklopie mury w Mykenach z epoki brązu. Inne takie mury, pozostałości starożytnych umocnień, znaleźliśmy pod ruinami twierdzy tureckiej, na wzgórzu górującym nad stanowiskiem" - mówi prof. Dyczek.


Z warstw archeologicznych wydobyto monety greckie i rzymskie, dziesiątki luksusowych naczyń oraz amfor z IV i V wieku p.n.e. Odsłonięto część kompleksu mieszkalnego z wyposażeniem, które wskazuje na to, że był on zamieszkały przez rybaków.


Kontynuowano także zapoczątkowane w zeszłym roku badania podwodne w Zatoce Rizańskiej, mające na celu lokalizację zatopionego antycznego portu.


"Prace te zakończyły się pełnym sukcesem. Znaleźliśmy redę antycznego portu i zalegające na dnie liczne fragmenty amfor, naczyń stołowych, ceramiki budowlanej" - dodaje prof. Dyczek.
źródło:int


  PRZEJDŹ NA FORUM