Zoroastryzm - opis i historia
Zoroastryzm, inaczej zwany zaratusztrianizmem, zaratustryzmem, jest religią staroperską, która powstałą na skutek reformy mazdaizmu przez Zaratusztrę między IX a VI w. p.n.e. Religia ta głosi iż pomiędzy bogiem światła, dobra i prawdy Ahura Mazdą (Ormuzd), a duchem ciemności, zła i kłamstwa, związanym z materią Angra Mainju (Aryman) toczy się walka.
a dualistyczną zasada jest podstawą zoroastryzmu. Pomimo tej reguły jest to religia monoteistyczna, która otacza najwyższą czcią Ahura Mazdę, jego właśnie uznając za wyłącznego stwórcę świata i reguł moralnych. Człowiek złożony jest z pierwiastka cielesnego i duchownego oraz przez całe życie jest uwikłany w walkę dobra i złą. Każdy z jego czynów opowiada się za jedną ze stroną. W tym wyborze pomagają mu daena (lub din - sumienie), urwan (lub rawan - rodzaj wewnętrznego zmysłu pozwalającego odróżnić dobro od zła) i frawaszi (anioł-stróż). Nasze wybory przybliżają nas do wiecznego szczęścia, czyli zbawienia, piekła lub miejsca pośredniego - czyśćca. gdzie zostanie oczyszczony. Tak samo jak w chrześcijaństwie, na końcu świata pojawi się Zbawiciel (Saoszjant), rozstrzygnie się walka dobra ze złem, na korzyść tego pierwszego oraz odnowione zostanie stworzenie - we Wszechświecie zapanuje pokój i szczęście.

Bardzo duże znaczenie w zoroastryzmie ma animizm. Dodatkowo istotną rolę odgrywa kult ognia. Jest on najczystszym ze wszystkich tworów Ahury Mazdy.


  PRZEJDŹ NA FORUM