Grupa: Administrator
Posty: 2686 #107334 Od: 2008-2-14
| Wielkimi krokami nadchodzi wiosna, a wraz z nią święta Wielkiej Nocy. Przed nimi wypadałoby zrobić gruntowne porządki. Wiele z nas odkłada je na ostatnią chwilę, gdyż sprzątanie wydaje się nam czynnością fatygującą, niewdzię-czną i pochłaniającą dużo czasu. Tymczasem doprowadzenie mieszkania do lśniącej czystości wcale nie musi być zmorą, jeśli tylko zabierzesz się do tego w odpowiedni sposób. Prezentujemy sprawdzone wskazówki, które ułatwią sprzątanie. Nie trzeba od razu kupować baterii środków czyszczących, których producenci obiecują uzyskanie doskonałej czystości bez żadnego wysiłku. Najskuteczniejsze i najtańsze są metody najprostsze. Spróbuj, a sama się o tym przekonasz!
Pokój
- Sprzątanie zacznij od góry. Najpierw zmieć pajęczyny spod sufitu, zetrzyj kurz z szaf, umyj żyrandole. Stopniowo przechodź ku dołowi, oczyść narzuty, wytrzep kapy, odkurz meble tapicerowane i materace. Sprzątanie powinno zakończyć odkurzenie i umycie podłogi.
- Meble z drewna przecieraj ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem preparatów do pielęgnacji parkietów lub zawierających woski.
- Meble wiklinowe znakomicie konserwuje płyn uzyskany z wody, soku cytrynowego i sody (1 litr wody, 4 łyżki soku, 4 łyżki sody).
- Do czyszczenia tapicerek i dywanów użyj sody oczyszczonej. Rozsyp ją na powierzchni i pozostaw na pół godziny. W tym czasie soda wchłonie brud.
- Aby oczyścić przykurzony materac, połóż na nim wilgotne prześcieradło i przez kilka minut porządnie uderzaj go trzepaczką. Kurz przylgnie do mokrego materiału, a ten można łatwo uprać.
- Parkiet dobrze jest co jakiś czas wywiórkować i natrzeć pastą. Zaimpregnowana posadzka nie zabrudzi się tak łatwo.
- Jeśli chcesz, by firanki były sztywniejsze, do ostatniego płukania dodaj garść soli kuchennej.
Warto zapamiętać: mieszkanie jest dla ciebie, a nie ty dla mieszkania. Jeśli nie masz siły - odpocznij kilka minut. Jeśli brakuje ci czasu - po prostu nie doprowadzaj pomieszczenia do sterylnej czystości. Lepiej przymknąć oko na drobne niedociągnięcia, niż rozpocząć Wielkanoc zmęczona i w paskudnym humorze.
Łazienka
* Najbardziej z całego mieszkania narażona jest na działanie wilgoci, w której rozwijają się bakterie i grzyby, więc do jej czyszcze- nia potrzebne są silniejsze środki. * Wannę i umywalkę przetrzyj mleczkiem Cif - zawarte w nim związki chemiczne oraz polerujące drobinki oczyszczą bez zarysowań gładkie powierzchnie. * Do muszli klozetowej używaj żeli czyszczących - nie tylko usuną brud, ale także zdezynfekują toaletę. * Aby zapobiec osadzaniu się w zakamarkach sedesu kamienia, co zdarza się, gdy woda jest żelazista (a więc prawie wszędzie), wrzućmy do spłuczki specjalną kostkę, która zabezpieczy przed osadami, a przy spłukiwaniu zdezynfekuje muszlę.
Kuchnia
* Piekarnik lub kuchenkę mikrofalową umyjesz bez trudu, jeśli wcześniej wstawisz do środka garnek z wodą i doprowadzisz ją do wrzenia. Pod wpływem pary brud zmięknie i łatwo da się usunąć. Do wody wrzuć kilka plasterków cytryny - sok z tego owocu pomoże usunąć przykry zapach. * Tłuszcz, który osadza się na ściankach szafek kuchennych, doskonale zmyjesz miękką szmatką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń albo w wodzie z octem. * Otwory w palnikach kuchenki gazowej przeczyścisz starą szczoteczką do zębów, a metalowe kratki (jeśli mają nieuszkodzone szkliwo) można na noc zanurzyć w wodzie z octem. * Do usuwania starych zabrudzeń doskonałe są ściereczki z mikrofibry zwilżone wodą. Czyszczą dokładnie i nie zostawiają smug.
Kilka praktycznych rad
- Wybieraj środki czyszczące niezawierające chloru, dodatków bakteriobójczych i jak najsłabiej perfumowane. Podłoga w domu to nie stół laboratoryjny - nie musi być sterylna.
- Osoby z wrażliwą skórą powinny wybierać preparaty z oznaczeniem sensitive i aplikować je na gąbkę, a nie na dłonie lub zmywane naczynia.
- Nie wszystko musi być myte przy użyciu środków chemicznych. Szklanki, kieliszki, talerzyki po kanapkach i inne naczynia, które nie miały kontaktu z tłuszczem, umyjesz w ciepłej wodzie z solą.
- Nie lej do wody zbyt dużej ilości płynu do mycia naczyń. Niewiele osób o tym wie, ale zawiera on substancje nabły-szczające, których nie usunie w całości nawet kilkakrotne płukanie, a nie są one obojętne dla zdrowia.
Wskazówki dla alergików
* Kurz jest siedliskiem roztoczy, które mogą wywołać uczulenia. Ale nie używaj preparatów obiecujących "magiczne" pozbycie się wszelkich pyłków. Preparaty antystatyczne mogą spowodować, że kurz unosi się w powietrzu i jest wdychany, potem znów opada i osadza się na meblach i dywanach. * Idealnym rozwiązaniem jest kupno odkurzacza dla alergików, jednak nie są one tanie. Proponujemy proste wyjście: przed odkurzaniem należy lekko zwilżyć podłogę i meble wodą z dodatkiem płynu do płukania odzieży (przy użyciu spryskiwacza do kwiatów). Pyłki zostaną pozbawione ładunku elektrycznego i łatwiej będzie je zebrać. * Laryngolodzy odradzają stosowanie w domach odświeżaczy powietrza. Często są one odpowiedzialne za dokuczliwe nieżyty górnych dróg oddechowych. Aby powietrze w mieszkaniu pięknie pachniało, powieś w nim kilka pęczków pachnących ziół. Trzeba je jednak często wymieniać, bo gromadzi się w nich kurz. * Uczulenie na detergenty objawia się zaczerwienieniem, wypryskami, obrzękami. Należy wtedy natychmiast zmienić środek - najlepiej z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Lustra, okna, kafelki
* Okna najlepiej myć w pochmurny dzień - słońce nagrzewa szkło. Powoduje to szybsze parowanie płynu do mycia, co prowadzi do powstawania smug. * Do czyszczenia szklanych powierzchni doskonała jest woda z octem lub płynem do mycia naczyń. Zwilżamy szybę płynem za pomocą szmatki, a następnie wycieramy do sucha miękkimi gazetami lub papierowym ręcznikiem. Do osuszania lepiej nie stosować ścierek, bo zostawiają kłaczki. * Jeśli się spieszysz, użyj płynu w spryskiwaczu, np. Cifa do szyb. Płyny do czyszczenia okien i luster zawierają alkohol, który szybko paruje, więc ich użycie wymaga szybszej pracy. * Brudne futryny szybko staną się czyste, jeśli umyjesz je wodą z szarym mydłem. * Do pielęgnacji glazury użyj tych samych preparatów, co do szyb i luster. Co jakiś czas dobrze jest przetrzeć płytki specjalnym mleczkiem. Fugi między kafelkami odświeżysz, posypując je sodą i przecierając starą szczoteczką do zębów zwilżoną wodą.
Posadzki
* Panele lub podłogi drewniane lakierowane przetrzyj mopem zmoczonym w wodzie z preparatem konserwującym z terpentyną lub woskami pszczelimi (sprawdź na opakowaniu). * Powierzchnie wykładane terakotą szkliwioną wystarczy przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń. Terakotę fakturowaną lub naśladującą glinę należy zamieść ostrą szczotką, a potem przetrzeć na mokro niezbyt miękką ścierką. * Płytki PCV i podłogi wykładane linoleum wystarczy przetrzeć wodą z płynem do naczyń. Plamy z PCV usuniesz szmatką nasączoną alkoholem. * Kolory dywanu będą intensywniejsze, jeśli przetrzesz je gąbką zamoczoną w wodzie z octem. Z uwagi na zapach najlepiej robić to przy otwartym oknie. źródło:int |