Grupa: Administrator
Posty: 2686 #74691 Od: 2008-2-14
| Ulga prorodzinna Ulga prorodzinna polega na odliczeniu stosownej kwoty na każde dziecko od podatku dochodowego po dokonaniu odliczeń z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Podatnik musi zatem mieć odpowiednie dochody, aby z udogodnienia skorzystać - większość podatku należnego przy niższych dochodach pokrywana jest właśnie składką na ubezpieczenie zdrowotne.. Ponadto z ulgi prorodzinnej skorzystać mogą jedynie podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych.
PIT roczny za 2007 r. 1145,08 zł PIT roczny za 2008 r. 1173,70 zł PIT roczny za 2009 r. 1112,04 zł
W ramach tej ulgi prorodzinnej podatnik ma prawo odliczyć ww. kwotę na każde dziecko, własne lub przysposobione (adopcja pełna i niepełna), które wychowywał w ciągu roku podatkowego. Do ulgi nie mają prawa rodziny zastępcze.
Wystarczy wychowywanie dziecka przez część roku podatkowego. Ulga dotyczy dzieci:
dzieci małoletnich; dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny; dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Jest to ulga rodzicielska, tzn. w przypadku, gdy dziecko wychowują oboje rodzice, mają do odliczenia jedną ulgę w wysokości kwoty wyżej wymienionej. Odliczają ją wg własnego wyboru od dochodów obojga albo tylko od dochodów jednego z nich. W przypadku rodziców nie będących małżeństwem:
w przypadku osób nie będących wcześniej małżeństwem kwotę ulgi odlicza się od podatku jednego z rodziców lub od podatku obojga; może to oznaczać, że jedynie jeden z rodziców ma prawo do odliczenia pełnej ulgi, bowiem w takim przypadku nie wystąpi podatek obojga - rozliczenie wspólne (może to również oznaczać, że podatnicy ci dokonują wyboru, ale eksperci PIT.pl nie podzielają tego poglądu); w przypadku gdy pomiędzy podatnikami wychowującymi orzeczono rozwód lub separację, ulga przysługuje temu z podatników wychowujących dziecko, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje (bez względu na postanowienia sądu), pod warunkiem, że wychowuje on dziecko; jeżeli przez część roku podatkowego dzieci faktycznie zamieszkują u każdego z rodziców, odliczenie przysługuje każdemu z nich (o ile faktycznie wychowują dziecko) - w tym przypadku kwota odliczenia stanowi iloczyn liczby miesięcy pobytu dzieci u rodzica i 1/12 kwoty ulgi prorodzinnej (10zł za każdy pełny miesiąc czyli za każde 30 dni). Może to oznaczać, że miesiące, w których trakcie nastąpiło przekazanie opieki nad dzieckiem, powodują przepadanie 1/12 ulgi - chyba że rodzice przekażą sobie dziecko w nocy z 31 danego miesiąca na 1 następnego miesiąca. Przez wychowanie rozumieć należy faktycznie wychowanie i faktyczne ponoszenie ciężarów i konsekwencji wychowania dziecka. Nie tylko ponoszenie obciążeń finansowych.
Dokumenty Dla skorzystania z ulgi niezbędne są dokumenty dowodzące posiadania dzieci: odpisy aktu urodzenia, wyroki sądów w sprawach adopcyjnych. W zakresie przypadków szczególnych niezbędne też będą wyroki rozwodowe czy ustanawiające separację.
Jeżeli dziecko przebywa u obojga rodziców na zmianę - warto zawrzeć porozumienie albo spisać protokół potwierdzający odpowiednio, u kogo dziecko będzie przebywać w roku nadchodzącym, albo u kogo dziecko przebywało w roku minionym.
Urząd Skarbowy może chcieć również sprawdzić, czy dzieci opisane w przedstawionych dokumentach w ogóle istnieją.
źródło:int |