Grupa: Administrator
Posty: 2686 #84087 Od: 2008-2-14
| Część mózgu - nazywana zwojami podstawy - filtruje informacje i usuwa z pamięci te nieistotne, dzięki czemu zwiększa jej pojemność i wydajność dla rzeczy ważnych - informują naukowcy ze Szwecji na łamach pisma "Nature Neuroscience".
Zdolność do utrzymywania zapamiętanych informacji w stałej dostępności nazywana jest pamięcią roboczą, ale jej pojemność jest ściśle ograniczona. Różne osoby różnią się pod względem możliwości pamięci roboczej i nie wynika to z faktu posiadania większego lub mniejszego "magazynu informacji", ale przede wszystkim z różnic w wydajności eliminowania niepotrzebnych informacji przez nasz mózg.
Torkel Klingberg wraz z zespołem z Karolinska Institute w Sztokholmie badał ochotników przy użyciu technik neuroobrazowania. Odkrył, że u ludzi z pojemniejszą pamięcią roboczą zwoje podstawy mózgu są bardziej aktywne, kiedy - podczas wykonywania zadania - są oni rozpraszani.
Na potrzeby doświadczenia uczestnicy mieli do wykonania różne zadania, podczas których ich mózgi były skanowane. Przed rozpoczęciem zadania dostarczano im informację, że testom będą towarzyszyć zbędne informacje wizualne. Po otrzymaniu takiej informacji u badanych zwiększała się aktywność zwojów podstawy i aktywność kory przedczołowej mózgu, zanim jeszcze elementy zakłócające zostały wyemitowane.
Zdaniem autorów publikacji, taki wynik sugeruje, że zwoje podstawy i kora przedczołowa mózgu są gotowe do filtrowania informacji. Badania te mogą pomóc zrozumieć dlaczego jedni ludzie zapamiętują lepiej niż inni.
Źródło: Onet.pl
|