Grupa: Administrator
Posty: 2935 #135864 Od: 2008-2-14
| Ewolucja pocałunku
Antropologowie nie są pewni pochodzenia pierwszych pocałunków między ludźmi. Niektórzy teoretyzują, że zapoczątkowały je karmiące matki: przeżuwały pokarm, a następnie podawały go z ust do ust dzieciom. Od tego czasu pocałunek nabrał emocjonalnego znaczenia. Inni natomiast twierdzą, że zamiłowanie do całowania warg zrodziło się z męskiego upodobania do „tamtych warg”. O instynktownej potrzebie całowania przekonywał Darwin na podstawie obserwacji gatunku szympansów z Zairu: całowały się z języczkiem! Antropolog Helen Fisher, autorka „Anatomii Miłości” dowodzi, że pocałunek to akt prymitywny i powszechny. Ale inni znajdują argumenty na to, że zachowania człowieka wcale nie są uniwersalne i jednoznaczne, np. ludzie z Somalii nie całowali się w ogóle, dopóki nie dotarła do nich kultura białych. Plemię Tonga z południowej Afryki uważa, że pocałunki są wręcz obrzydliwe, podobnie jak niektóre fińskie plemiona. Japończycy uznają jedynie pocałunek erotyczny; cmokanie się na powitanie, pożegnanie, czy przyjacielsko na ulicy jest uznawane za wysoce niestosowne. W Somalii, Sudanie i krajach Afryki Równikowej i Wschodniej nie ma mowy o pocałunkach, czułości i grze wstępnej. Tam po prostu nie zważa się na kobiecą seksualność.
Pocałunek na świecie
Pocałunek z języczkiem, dziś zwany „francuskim”, ma w cywilizowanym świecie dość krótką historię. Do początków dziewiętnastego wieku był w Europie potępiany i uważany za „nazbyt lubieżny” nawet między małżonkami. Purytańscy Amerykanie przekonali się do niego dopiero po drugiej wojnie światowej. Polska szlachecka podniosła kult całowania na wyżyny; to z tamtego okresu pochodzi całowanie kobiet w rękę. Najlepszymi mistrzami w całowaniu są mieszkańcy Dalekiego Wschodu: indyjska Kamasutra rozróżnia aż 30 rodzajów pocałunku! Najbardziej namiętne są pocałunki mieszkańców wyspy Triobriand na Pacyfiku. Powszechne jest tam gryzienie warg aż do krwi. Eskimosi zamiast pocałunku, pocierają się nawzajem czule nosami.
Po sposobie całowania można powiedzieć wiele o parze i o każdym z całujących. W pocałunku wyraża się temperament i osobowość. Całowanie się zwężonymi ustami, w sposób urywany świadczyć może o zahamowaniach, czy konserwatyzmie seksualnym, podczas gdy namiętne pieszczoty języka, czy podniebienia całą powierzchnią ust- są oznakami bezpruderyjności, otwartości i braku kompleksów. Mężczyźni skłonni do dominacji całują „żarłocznie”- lubią kąsać i mocno przytrzymywać głowę partnerki, natomiast niepewni w roli kochanków - całują flegmatycznie i „obśliniają”. Kobiety oddane całkowicie zmysłowej namiętności lubują się we wszelkiego rodzaju pocałunkach perwersyjnych- gryzą usta i język, ssą naprzemian górną i dolną wargę, językiem sięgają gardła partnera. Takie kochanki ciągle zaskakują, ale też są nieprzewidywalne co do stałości uczuć. _________________ Dawniej ludzie wiedzieli mało, ale to "mało" poruszało do głębi ich serca. Dzisiaj ludzie wiedzą wiele, ale to "wiele" porusza ich tylko powierzchownie i karykaturalnie. |