Grupa: Administrator
Posty: 2935 #107373 Od: 2008-2-14
| Stres jest psychofizyczną reakcją na sytuacje bądź bodźce, które odbieramy jako potencjalnie niebezpieczne. Medytacja jest subtelnym lekarstwem na stres. Poprzez medytację można w łatwy sposób zrównoważyć fizyczne, mentalne oraz emocjonalne stany.
Medytacja i Stres Medytacja jest jedną z najbardziej naturalnych metod łagodzenia stresu i niepokoju. Pomimo tego, że obecnie medytacja jest postrzegana jako remedium na stres i niepokoje, była dawniej powszechnie stosowana jako praktyka duchowa.
Medytacja wywodzi się z Hinduizmu. Człowiek w starożytności praktykował medytację w celu zbliżenia się do Boga. W samej rzeczy, to był sposób na okazanie swego oddania dla Najwyższej Istoty. Jednak w obecnych czasach medytacji nie stosuje się jedynie w celach religijnych. Stała się ona popularna w różnych środowiskach, zdobywając nowe obszary zastosowania w takich dziedzinach jak medycyna, sport. Obecnie medytacja jest częścią różnych ćwiczeń fizycznych, sztuk walki jak i terapii.
Wiele dalekowschodnich religii jak Hinduizm, Buddyzm, Sikhizm i Judaizm są zorientowane na medytację. Bowiem pozwala ona rozwinąć głębsze zrozumienie otaczającej nas natury oraz osiągnąć stan głębszej duchowej realizacji. Medytacja odkąd dostrzeżono jej właściwości antystresowe, stała się bardziej popularna w różnych kręgach, nie tylko religijnych.
Analizując powyższe czynniki łatwo można uwolnić się od obiekcji na temat medytacji. Dzięki temu można czuć się całkowicie zrelaksowanym zasiadając do praktyki w celach poznawczych.
Poprzez medytację możemy całkowicie wymazać stres oraz zacząć wszystko od nowa, zapominając o przeszłości. Medytację można praktykować wszędzie, w domu, w autobusie, w pracy, na spacerze, gdziekolwiek się jest. Pozytywny wpływ medytacji jest dobrze znany, ponieważ praktykowana jest ona od tysiącleci. W dzisiejszych czasach wiele osób medytuje dla osiągnięcia relaksu oraz w celu zredukowania stresu.
Medytacja i choroby Wiele zdrowych osób stosuje medytację jako metodę na zrelaksowanie swojego ciała oraz zredukowanie poziomu niepokoju. Medytacja jednak, jest również bardzo pożyteczna jeśli posiadasz jakąś chorobę lub przypadłość, szczególnie jeśli pogarsza się on w wyniku związanego z nią stresu. Prowadzone są na ten temat badania naukowe dotyczące korzyści płynących z medytacji. Ich wyniki są bardzo ciekawe i warte uwagi. Niektórzy naukowcy twierdzą, że medytacja pomaga osobom cierpiącym na alergie, niepokoje, artretyzm, astmę, raka, chroniczne bule, depresję, wysokie ciśnienie krwi i choroby wieńcowe.
Przymiarka do Medytacji Kiedy medytujesz, to zapominasz o całym świecie, o wszystkich rzeczach, które są przyczyną twoich problemów. Kiedy umysł, jest wyciszony i „odciągnięty” od rozpraszających czynników, łatwo możesz zyskać nową perspektywę patrzenia i radzenia sobie z czynnikami wywołującymi stres. Czynniki te wprawiają nas w dalszą kontemplację problemów, która dodatkowo może nasilać efekty tego stresu.
Istnieje wiele różnych form medytacji, których cel jest ten sam. Medytację można praktykować poprzez uczęszczanie na publiczne lekcje w grupie z instruktorem, jak również można ją praktykować indywidualnie, samemu. W ciągu dnia możesz znaleźć wiele możliwości, kiedy tylko zechcesz ją praktykować. Możesz również sprawić, że medytacja będzie formalną, bądź nieformalną częścią twojego harmonogramu. Zależy to od indywidualnej sytuacji oraz stylu życia jakie prowadzisz. Niektórzy ludzie wbudowują medytację w plan swojego dnia, tak jak posiłek czy kąpiel. Jeśli masz mało czasu, możesz medytować krótko a jeśli masz dużo czasu, możesz przeznaczyć na ten cel większą część dnia. Można medytować kilka minut lub kilka godzin, w zależności od chęci i swoich możliwości.
Medytacja na spacerze Łącząc spacer z medytacją uzyskujemy bardzo przyjazny i zdrowy sposób relaksacji. Można stosować tę technikę gdziekolwiek spacerujesz, na przykład w spokojnym lesie, na łące lub w mieście spacerując po chodniku, deptaku lub promenadzie. Spacer jako taki ma ogromne właściwości relaksujące i lecznicze, jednak w połączeniu z medytacją i świeżym powietrzem z dala od zgiełku ruchu ulicznego uzyskujemy narzędzie pozwalające odnieść ogromne korzyści zdrowotne jak i duchową przyjemność z medytacji.
Według badań naukowców, osoby regularnie medytujące od dłuższego czasu, wykazują się wyższą odpornością na stres oraz lepszym zdrowiem fizycznym, bardzo dobrym samopoczuciem i lepszą jakością prowadzonego życia.
KK, 11/10/2007
_________________ Dawniej ludzie wiedzieli mało, ale to "mało" poruszało do głębi ich serca. Dzisiaj ludzie wiedzą wiele, ale to "wiele" porusza ich tylko powierzchownie i karykaturalnie. |