Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » JAK BYĆ ATRAKCYJNĄ » FLIRT ZE SŁOŃCEM, 25 ZASAD BEZPIECZNEGO OPALANIA

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Flirt ze słońcem, 25 zasad bezpiecznego opalania

  
Jolita
07.05.2008 16:40:55
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2935 #111365
Od: 2008-2-14
Z wiązku z tym że zbliża się sezon słoneczka i wszystkie napewno bardzo chetnie zaczniemy się opalac postanowiłam znaleźć pare cennych wskazówek by robić to bezpiecznie.

Trudno mu się oprzeć, bo poprawia nastrój lepiej niż kieliszek szampana. Złoci skórę, ale jego promienie również szkodzą, o czym w rozmowie z NAJ przypomina dermatolog Iwona Pniewska.

- Nadmiar słońca przyspiesza powstawanie zmarszczek. Co złego może jeszcze wyrządzić skórze?
- Natychmiastowym efektem zbyt dużych dawek słońca jest oparzenie skóry. Niewielki rumień, czyli zaczerwienienie, to oparzenie I stopnia. Gdy pojawiają się pęcherze, mamy do czynienia z II stopniem. Możliwy jest i III (martwica tkanek), gdy ktoś zaśnie na słońcu. Odległe skutki opalania to zmarszczki oraz nowotwory skóry. Za oparzenia odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, za starzenie się skóry i nowotwory - UVA.

- Może więc bezpieczniejsze jest chodzenie do solarium zamiast na plażę?
- Każde opalanie szkodzi, niezależnie od źródła światła. A więc także solarium.

- Jakie nowotwory skóry są najczęstsze?
- Raki podstawnokomórkowe. Na szczęście dość łatwo je wyleczyć, np. wymrażając ciekłym azotem. Częściej jednak spotyka się zmiany przednowotworowe, np. rogowacenie słoneczne (objawia się szorstkością skóry). Trzeba je usuwać, bo mogą przekształcić się w nowotwór, np. w groźnego raka kolczystokomórkowego.

- Większość z nas najbardziej boi się czerniaka. Czy często atakuje?
- Wręcz przeciwnie - bardzo rzadko. Stanowi zaledwie 1 proc. wszystkich nowotworów skóry, ale jest najniebezpieczniejszy. Można go wyleczyć tylko we wczesnej fazie rozwoju, gdy nie sięga głęboko w skórę (najwyżej 1 mm). Wtedy też nie daje przerzutów.

- Czy pieprzyk, który nagle się pojawił, jest powodem do obaw, że to czerniak?
- Niekoniecznie, ponieważ znamiona barwnikowe powstają przez całe nasze życie. Co prawda pojawia się ich najwięcej w drugiej i trzeciej dekadzie, ale w późniejszym wieku też się tworzą, tyle że rzadziej. Nowy pieprzyk nie jest więc powodem do paniki!

- A co powinno zaniepokoić? Może czarny kolor?
- Czerniak nie zawsze jest czarny. Co prawda najmniej podejrzane są jasno- i ciemnobrązowe pieprzyki w jednolitym kolorze, ale i czarne mogą być zmianami łagodnymi, jeśli nie zmieniają swojego wyglądu, nie rosną.

- W jaki więc sposób można odróżnić tego raka?
- Na podstawie czterech cech, zwanych ABCD, które są pierwszymi literami angielskich słów oznaczających: asymetrię, granicę, kolor, rozmiar. Czerniak ma nieregularny kształt i niejednolity kolor. Łagodne znamię jest owalne lub okrągłe i jednolicie zabarwione. W mało widoczny sposób przechodzi w zdrową skórę, a granica czerniaka jest ostra. Co do koloru, to wszystkie znamiona innej barwy niż brązowa warto pokazać lekarzowi. Szczególnie podejrzane są szaroniebieskie. Niepokojące są też pieprzyki, które szybko się powiększają

- Czy w rozpoznawaniu czerniaka lekarz zdany jest tylko na własne oczy?
- Dziś w diagnostyce pomaga mu dermatoskop. Daje możliwość obejrzenia nie tylko powierzchni zmiany, ale i zajrzenia nieco głębiej. Jeśli dermatoskop jest połączony z aparatem fotograficznym, wykonuje się zdjęcia pieprzyków, by po pewnym czasie sprawdzić, czy ich wygląd się nie zmienił. Jednak pełną i pewną diagnozę można postawić dopiero na podstawie wyników badania histopatologicznego. W tym celu trzeba wyciąć znamię. Zabieg wykonuje dermatolog (nie potrzebujemy do niego skierowania). Tylko w uzasadnionych przypadkach pacjent trafia do onkologa.

- Podobno im częściej się w życiu opalaliśmy, tym większe jest ryzyko rozwoju czerniaka?
- Na pewno tak. Ale ważne są nie tylko dawki słońca, jakie w życiu otrzymaliśmy, ale też epizody oparzeń słonecznych, szczególnie tych, które miały miejsce w dzieciństwie, kiedy skóra była cienka. Łatwo wówczas ulega uszkodzeniom, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju nowotworów skóry.

- Co należy zrobić, jeśli mimo ostrożności doszło do oparzenia?
- Trzeba zastosować się do zasady obowiązującej przy wszystkich oparzeniach. Jak najszybciej należy schłodzić ciało. Warto więc wziąć chłodny prysznic, a potem robić zimne okłady.

- Mogą być z kefiru albo jogurtu naturalnego?
- Oczywiście. Znakomicie koją podrażnioną słońcem skórę, a wyjęte z lodówki idealnie ją chłodzą. Przy oparzeniach słonecznych najskuteczniejsze są leki przeciwzapalne w postaci kremu ze sterydami. Obecnie jedynym dostępnym w aptekach bez recepty jest Hydrocortisonum 0,5%.

- Podobno skutki oparzeń się sumują?
- Tak. Im więcej ich było, tym większe ryzyko nowotworów skóry. Groźne jest jednak także jednorazowe oparzenie.

- Czy liczba zachorowań na czerniaka zmalała, odkąd używamy kremów z filtrami UVB/UVA?
- Niestety, stale się zwiększa. Co 10 lat się podwaja. Jednym z powodów może być niewłaściwe stosowanie kosmetyku przeciwsłonecznego. Niektórzy uważają, że wystarczy się nim posmarować i można bezkarnie smażyć się na słońcu, a w dodatku jeszcze się opalić. Tymczasem jeśli właściwie używamy kremu z filtrami, to się nie opalimy.

- Przeciętna Polka ma jasną karnację. Jakich filtrów potrzebuje?
- Powinna najpierw użyć maksymalnych, czyli 50+. Potem można je trochę zmniejszyć, bo skóra się stopniowo hartuje. Jeśli naprawdę o nią dba, radzę, by pozostała przy maksymalnej ochronie, bo opalanie wysusza i postarza skórę. Pewnie dlatego jesienią w prasie kobiecej ukazują się artykuły zatytułowane "Jak zregenerować skórę po lecie". A wystarczy jej nie szkodzić.

- Czy można wzmocnić ochronę skóry przed słońcem tabletkami?
- Tak. U osób z nadwrażliwością skóry na słońce stosuje się np. preparaty z dużą dawką beta-karotenu. Taką terapię przeprowadza się pod kontrolą lekarza. Samemu można zafundować sobie kurację suplementami diety, które czynią skórę odporniejszą na działanie słońca, nadają jej lekko opalony kolor, czasami także regenerują.


Pamietajmy również o doborze odpowiednich kosmetyków do opalania

_________________
Dawniej ludzie wiedzieli mało, ale to "mało" poruszało do głębi ich serca. Dzisiaj ludzie wiedzą wiele, ale to "wiele" porusza ich tylko powierzchownie i karykaturalnie.
  
Electra26.04.2024 06:34:24
poziom 5

oczka
  
Jupola
27.01.2015 13:10:02
Grupa: Użytkownik

Posty: 10 #2032430
Od: 2015-1-27
Bardzo ciekawy post, szkoda jednak, że nie ma pod nim żadnego odzewu.. Odpowiednia ochrona skóry przed słońcem jest bardzo istotna, ponieważ może nieść za sobą straszne skutki, z których jak widać mało kto zdaje sobie sprawę.
_________________
www.lekarze-poznan.eu

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » JAK BYĆ ATRAKCYJNĄ » FLIRT ZE SŁOŃCEM, 25 ZASAD BEZPIECZNEGO OPALANIA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!