Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » NIEPEŁNOSPRAWNI » BADANIA JELITA GRUBEGO

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Badania jelita grubego

  
Tabaluga71
12.03.2008 07:49:00
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #76927
Od: 2008-2-14
Badania jelita grubego nam się należą
Choć trwa właśnie miesiąc świadomości raka jelita grubego, Polacy nie wiedzą nawet, że każda osoba po 50. roku życia ma prawo do bezpłatnego, profilaktycznego badania kolonoskopowego - mówiono na konferencji prasowej Stowarzyszenia Europacolon Polska.

Rak jelita grubego jest drugim z najczęstszych nowotworów - wśród mężczyzn ustępuje rakowi płuca, w przypadku kobiet - rakowi piersi. Jednocześnie wyniki leczenia mierzone odsetkiem przeżyć 5-letnich należą u nas do najgorszych w Europie.

- Rocznie rozpoznaje się ponad 12 000 zachorowań. Tylko co czwarty chory w Polsce ma szansę przeżycia, podczas gdy średnia dla Europy to ponad 50%, a w USA - nawet do 80%. Mimo to Polacy właściwie nie zauważają tej choroby - może dlatego, że tematyka związana z wydalaniem uchodzi za wstydliwą - mówiła Elżbieta Rybicka, dyrektor zarządzająca Europacolon Polska.

Ankietowani przez GfK Polonia rodacy za najgroźniejsze uważają te nowotwory, przeciwko którym prowadzi się głośne kampanie społeczne - czyli raka piersi, płuc i szyjki macicy.

Tymczasem w przypadku raka jelita grubego wczesne wykrycie choroby jest stosunkowo proste - kolonoskopia, czyli badanie jelita elastycznym wziernikiem pozwala wykryć nowotwory złośliwe, a łagodne polipy są usuwane już w czasie badania.

Rozpoznany we wczesnym stadium rak jest uleczalny w 100%. Kolonoskopię należy wykonywać po 50. roku życia - wystarczy to robić raz na 10 lat. Jako skierowanie do wykonującej kolonoskopię placówki wystarczy wypełniona ankieta (dostępna także w internecie). Na badanie warto się zgłosić także nie mając dolegliwości, zwłaszcza, jeśli w rodzinie ktoś chorował.

Jak mówił Jerzy Kasprzak, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Opieki nad Chorymi ze Stomią, również sami pacjenci mogą wykryć u siebie niepokojące objawy. Gdy nagle zmienia się rytm wypróżnień albo w stolcu pojawia się krew, trzeba odwiedzić lekarza. Nawet niewidoczne krwawienia z guzów nowotworowych pozwala wykryć dostępny w aptece test na krew utajoną. Niestety, nie produkuję się już sedesów "z półką", więc coraz trudniej stosować taką samodiagnostykę.

Choć od roku 2000 działa w naszym kraju, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia, program wczesnego wykrywania raka jelita grubego, zdaje sobie z tego sprawę tylko 4% ankietowanych - w większej części są to osoby z wyższym wykształceniem. Tymczasem masowa profilaktyka w ciągu kilku lat obniżyłaby liczbę zgonów z powodu raka jelita grubego o połowę

W ramach miesiąca świadomości raka jelita grubego 29 marca po Warszawie można będzie jeździć zabytkowym tramwajem, dostać bezpłatne testy na krew utajoną, oraz ankiety - skierowania na badania przesiewowe. W Parlamencie Europejskim otwarto specjalną wystawę tematyczną - jest na niej między innymi olbrzymia, realistyczna makieta jelita grubego, która można zwiedzać od środka.

W przyszłości makieta ma wykonywać ruchy i wydawać odgłosy symulujące prawdziwe jelito - na szczęście symulacji zapachu nie przewidziano.

Źródło: PAP
  
Electra16.04.2024 08:57:25
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » NIEPEŁNOSPRAWNI » BADANIA JELITA GRUBEGO

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!