Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us Generate Your Own Glitter Graphics @ GlitterYourWay.com - Image hosted by ImageShack.us

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ZWIERZAKI » ZAJRZYJ PSU POD OGON

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Zajrzyj psu pod ogon

  
Tabaluga71
19.09.2008 10:48:53
poziom najwyższy i najjaśniejszy :-)



Grupa: Administrator 

Posty: 2686 #156342
Od: 2008-2-14
Łatwo namówić właściciela do zaglądania psu do pyska, ale nie każdy chętnie zagląda psu pod ogon. A jest to konieczne. Każdy wie, że prawidłowe wypróżnianie to oznaka zdrowia. Wszelkie zaburzenia są powodem do wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Odbyt

Odbyt najczęściej sprawia kłopoty z powodu umiejscowionych tam zatok okołoodbytniczych. Są to dwa gruczoły położone symetrycznie po obu stronach odbytu – u niektórych ras i osobników ich ujścia zatykają się. Przeładowanie zatok gruczołów okołoodbytowych prowadzi z czasem do ich zapalenia, ropnego stanu zapalnego, powstania ropnia i w konsekwencji przetoki zatoki okołoodbytowej. Przeładowanie zatok okołoodbytowych objawia się saneczkowaniem. Saneczkujący pies jest podejrzewany przez właściciela o zarobaczenie. Nic bardziej mylnego. Zwierzę chce po prostu opróżnić swoje zatoki okołoodbytnicze, a uprzedzam: ich zawartość jest bardzo cuchnąca i wypróżnienie zatok na dywan to duży kłopot dla właściciela.

Saneczkowanie, nadmierne wylizywanie odbytu, obrzęk jego okolicy mogą być objawami zapalenia gruczołów zatok okołoodbytowych. Jest to bezwzględne wskazanie do wizyty u lekarza weterynarii, który opróżni zatoki i zaleci odpowiednią terapię. Jeśli zapalenie gruczołów zatok okołoodbytowych nawraca i przechodzi w stan przewlekły, zatoki trzeba usunąć chirurgicznie. Nie należy tego zabiegu odkładać, ponieważ nie jest specjalnie skomplikowany, a rana pooperacyjna goi się bardzo dobrze.

U szczeniąt zdarza się, choć na szczęście rzadko, wypadanie odbytu i prostnicy. Polega to na pojawieniu się w otworze odbytowym różowego tworu. Jest to sygnał do natychmiastowej wizyty u lekarza weterynarii.

U starzejących się psów, samców, często zdarza się przepuklina kroczowa. To dolegliwość bardzo poważna, objawiająca się trudnością w oddawaniu kału i jednostronnym lub obustronnym wybrzuszeniem w okolicy odbytu. Wymaga leczenia chirurgicznego i im wcześniej zdecydujemy się na operację, tym lepszy będzie jej efekt.

Zapamiętajmy:

* Tarcie odbytem o podłoże, wylizywanie odbytu, trudności w oddawaniu kału to objawy, na które właściciel zawsze powinien zwracać uwagę.
* Saneczkowanie, nadmierne wylizywanie odbytu, obrzęk jego okolicy mogą być objawami zapalenia gruczołów zatok okołoodbytowych.

Narządy rozrodcze

Suczka

Chciałabym zwrócić uwagę czytelnika na objawy ze strony układu rozrodczego, których właściciel nigdy nie powinien lekceważyć. Zapamiętajmy: srom u suczki jest obrzęknięty tylko w okresie cieczki i bezpośrednio przed nią; jakikolwiek obrzęk sromu w okresie międzycieczkowym jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Również wyciek z pochwy powinien zaniepokoić właściciela, chyba że pojawia się w bardzo małej ilości i jest przejrzysty, surowiczy. Wyciek pojawiający się w okresie ciszy hormonalnej jest powodem do wizyty u lekarza zwłaszcza wtedy, kiedy suczka przy okazji wycieku ma wzmożone pragnienie i niechęć do jedzenia. Mogą to być objawy zapalenia błony śluzowej macicy, zwanego ropomaciczem.

Nadmierne zainteresowanie tą okolicą, wylizywanie, jak również pojawienie się jakiegokolwiek tworu w szparze sromowej to powód do niepokoju.
Gruczoł mlekowy

Ciąża urojona u suczek, o czym będzie mowa w następnym rozdziale, jest sprawą fizjologiczną, natomiast mlekotok, czyli produkcja w czasie ciąży urojonej dużej ilości mleka, powinien skłonić właściciela do wizyty u lekarza weterynarii. Pojawienie się w gruczole mlekowym jakichkolwiek zgrubień, zaczerwienień na skórze w okolicy gruczołu mlekowego i bolesność to bezwzględne wskazanie do leczenia.

Zapamiętajmy:

* Jakikolwiek obrzęk sromu w okresie międzycieczkowym jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
* Wyciek pojawiający się w okresie ciszy hormonalnej jest powodem do wizyty u lekarza, gdy suczka przy okazji wycieku ma wzmożone pragnienie i niechęć do jedzenia.
* Nadmierne zainteresowanie tą okolicą, wylizywanie, jak również pojawienie się jakiegokolwiek tworu w szparze sromowej to powód do niepokoju.
* Pojawienie się w gruczole mlekowym jakichkolwiek zgrubień, zaczerwienień na skórze w okolicy gruczołu mlekowego i bolesność to bezwzględne wskazanie do leczenia.

Pies

Najczęściej spotykanymi dolegliwościami u psów są stany zapalne napletka, objawiające się wyciekiem z niego, jak również wnętrostwo, czyli niezstąpienie jednego lub obu jąder do moszny. Już u kilkutygodniowego szczenięcia powinniśmy zwrócić uwagę, czy oba jądra obecne są w mosznie - jest to o tyle ważne, że we wczesnym wieku, jeżeli nie ma przeszkód anatomicznych, można hormonalnie sprowadzić jądro do moszny. Jeśli pomimo leczenia jądro (lub oba jądra) nie zejdzie do moszny, należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny usunięcia obu jąder. Proszę pamiętać, że wnętrostwo jest dziedziczne, a więc rozmnażanie takich psów nie wchodzi w grę, a pozostawienie jąder w jamie brzusznej czy tez kanale pachwinowym grozi ich nowotworem i różnego rodzaju zaburzeniami neurohormonalnymi.

Zapamiętajmy:

* Trzeba zwrócić uwagę, czy oba jądra są obecne w mosznie.

źródłozaskoczonynet
  
Electra29.03.2024 16:19:47
poziom 5

oczka

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ZWIERZAKI » ZAJRZYJ PSU POD OGON

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny


BanMax.com - skuteczna reklama - wymiana bannerowa Najlepsze fora w Sieci!