Grupa: Administrator
Posty: 329 #89283 Od: 2008-2-14
| Rabusie to prawdziwa zmora egiptologów. „Okradanie grobowców zaczęło się już dwa dni po pierwszym pogrzebie i trwa do dziś” – żartuje prof. Karol Myśliwiec z Polskiej Akademii Nauk, który od końca lat 80. prowadzi prace archeologiczne w sąsiedztwie piramidy Dżesera w Sakkarze, na południe od Kairu. Złodziejski proceder - tak dawny, jak dawne są zwyczaje grzebalne - bardzo szkodzi badaniom. Pociąga bowiem za sobą nie tylko utratę zabytkowych przedmiotów, ale także niszczenie podczas kradzieży innych, bezcennych dla naukowców świadectw historii.
Prof. Myśliwiec podkreśla, że 150 lat przed pojęciem polskiej misji archeologicznej nikt nie interesował się tą częścią zabytkowego założenia. „Teraz wszyscy chcą w Sakkara kopać. Także złodzieje, którzy stają się coraz bardziej agresywni. Wykradane przez nich unikatowe zabytki dostępne są na światowych aukcjach” – mówi.
Problem ten bynajmniej nie dotyczy tylko współczesności. Pojawił się przed wiekami. Jako dowód profesor pokazuje zdjęcia odkrytych przez Polaków mumii dostojników, poszarpanych i okradzionych, wywleczonych - jeszcze w czasach dynastii egipskich - z sarkofagów i jam grobowych.
Złodzieje nie dbali o nic – rozkruszali mastaby (części naziemne grobowców), wyjęte mumie opierali o kamień i tłukąc mocnym narzędziem w ich górną część łamali na pół. „Spotykamy zawsze zniszczone górne części mumii. Jak widać, złodzieje byli znakomicie zorientowani, w jakiej części mumii znajdą cenne rzeczy, na przykład amulety” – wyjaśnia archeolog.
Wiedzieli o tym dostojnicy Egipscy i bronili się jak mogli. W obawie przed zakłóceniem pośmiertnego spokoju kazali architektom szukać różnych budowlanych trików, aby udaremnić rabunek. Dlatego architekci często stosowali rozwiązania ze ślepymi korytarzami, nagle zwężającymi się przejściami albo projektowali kilka wejść. Te sztuczki dzisiaj bardzo utrudniają życie archeologom.
Profesor Karol Myśliwiec, szef polskiej misji archeologicznej w Sakkara, jest dyrektorem Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej Polskiej Akademii Nauk i profesorem Uniwersytetu Warszawskiego źródło:int |