Grupa: Administrator
Posty: 2935 #96096 Od: 2008-2-14
Ilość edycji wpisu: 2 | 94 proc. zapytanych twierdzi, że nie ożeniłoby się z romską dziewczyną. Niesłusznie – to piękne, powabne i oddane żony i kochanki. Oto garść faktów, które mogą obalić negatywne stereotypy
W średniowieczu całkiem powszechna była teoria, że Romowie rozeszli się po Ziemi w wyniku orgii seksualnej Cyganki z Diabłem. Cyganka, jako jedyna żywa istota na ziemi mogła sprostać wymaganiom seksualnym Diabła i dawała tyle radości Antychrystowi, że ten oddawał się zapomnieniu w jej objęciach i ginął w lubieżnej ekstazie.
Ponoć Cyganka była piękna, płodna i młoda, stąd mieli wiele dzieci, które od urodzenia narażone były na prześladowania prymitywnych wtedy chrześcijan. Inna legenda mówiła, że to właśnie Romowie przygotowali gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża, dlatego nie dziwi wcale fakt, że w średniowieczu, i długo, długo później Cyganie traktowani byli jak odszczepieńcy, że byli napiętnowani.
Naród romski, niesłusznie obraźliwie dla wielu z nich, choć poprawnie w języku potocznym zwany cygańskim, prześladowany był, jak widać, od zawsze. Już sama nazwa własna Cyganie budzi negatywne skojarzenia, bowiem etymologia tego słowa pochodzi pośrednio z języków słowiańskich, ostatecznie z kipczackiego (z rodziny językowej tureckiej) wyrazu o znaczeniu 'biedny, ubogi'. Rozumiemy więc dlaczego, bardziej łagodne dla samych Cyganów jest określanie ich mianem Romów, a ich kultury i tradycji – romską.
Jeszcze 30 lat temu Romowie byli Nomadami. Obecnie prowadzą osiadły tryb życia, nie podróżują taborami. Jedynie niewiele ponad 5 procent europejskich Romów stale przenosi się z miejsca na miejsce. To nie znaczy, że nie giną stereotypy związane z kulturą, obyczajami i religią romską, stereotypy, które są głównie negatywne. Badania opinii publicznej wśród dorosłych Bułgarów pokazują, że dyskryminacja i przesądy są powszechne.
I oto 91 proc. uważa, że Romowie są „predestynowani" do popełniania aktów kryminalnych. 83 proc. uważa, że Romowie są „leniwi i nieodpowiedzialni". 94 proc. powiedziało, że nie ożeniłoby się/wyszło za mąż za przedstawiciela tej nacji. 69% nie chciałoby mieć Roma za przyjaciela. Te statystyki pojawiają się w wielu badaniach a ich wyniki są podobne.
Skąd oni są
Współczesne badania genetyczne potwierdzają pochodzenie Romów z Półwyspu Indyjskiego. Przeprowadzono je na populacji bułgarskich, bałtyckich i rumuńskich Cyganów. Wyniki sugerują, że pierwotna grupa zamieszkiwała Indie około 32-40 pokoleń temu. Była stosunkowo mała i liczyła prawdopodobnie około 1000 osób.
Najwcześniejsza historia Romów wciąż pozostaje zagadką. Nie udało się ustalić czy w kraju pochodzenia należeli do pariasów czy też pochodzili z różnych kast. Nie wiadomo też jakie okoliczności doprowadziły do migracji. Wiadomo jedynie, że pomiędzy VIII a X wiekiem opuścili w kilku etapach Półwysep Indyjski.
Droga Romów do Europy wiodła przez Persję do Armenii i Azji Mniejszej (XI w.). Stamtąd część wyruszyła przez Bałkany (XIII-XIV w.) do Europy Środkowej (XV w.), pozostali przez Syrię, Afrykę Północną dotarli na Półwysep Iberyjski i dalej do Europy Zachodniej. W 1417 roku grupa Romów pojawiła się nad Łabą w Niemczech, później w Miśni i Saksonii, a w 1422 we włoskiej Bolonii. W roku 1427 grupa 120 Romów dotarła do Paryża. Obie fale spotkały się właśnie we Francji. źródło: wikipedia
Gwałt na Cygance grozi śmiercią
Nadrzędną cechą Romów jest silne poczucie wspólnoty i przywiązanie do rodziny i tradycji. Żyją w diasporze, szanują więzy krwi, stąd za gwałt na Cygance, którego dopuściła się osoba spoza grupy etnicznej grozi śmierć, jeśli gwałciciel jest spoza kasty - będzie napiętnowany, co grozi wojną klanów, a jeśli gwałtu dokonał członek rodziny – to decydujące zdanie na temat jego losu ma starszyzna.
Dla Romów związki rodzinne stanowią największą wartość. Seks przedmałżeński w kastach cygańskich jest surowo zabroniony. Dziewictwo dla Cyganek jest jedną z najważniejszych wartości. Kobieta, a raczej dziewczyna niezamężna musi pilnować swojej cnoty bardziej, niż oka w głowie. Jeśli ją straci i nie znajdzie męża będzie skazana na wstyd, i często staropanieństwo, bądź los kurtyzany. Dlatego w wielu kastach romskich na straży obyczajów moralnych młodych dziewcząt fizycznie stoją „przyzwoitki”. Instytucja opiekunki jest o tyle potrzebna, gdyż u Romów małżeństwa są zazwyczaj planowane i z góry aranżowane. Małżeństwo u Romów historycznie wiążą się z porwaniem i okupem dla rodziców. Dzisiaj porwania sensu stricto zdarzają się bardzo rzadko, za to okup jest nieodłącznym elementem ślubu. Okup płaci rodzina pana młodego, by wynagrodzić rodzicom stratę córki i zapewnić jej dobre traktowanie. Związki Cygana lub Cyganki z osobami spoza tej grupy etnicznej są niemile widziane i stanowczo odradzane.
Dorosły mężczyzna w tradycji romskiej mógł posiąść już dziewięciolatkę, a wiek 14 lat był „bardzo zaawansowany” dla dziewczyny chcącej wyjść za mąż. Dzisiaj śluby małoletnich są ukrywane, nie ma ich wcale bądź są ścigane przez prawo kraju, którym osiedlili się Romowie. Ceremonia małżeńska jest zwykle bardzo prosta. W niektórych plemionach młoda para łączy ręce w uścisku, przed starszym czy wodzem danego plemienia i obiecują sobie wierność. W antycznych czasach — zawierając związek małżeński — skakali nad miotłą, aby w ten sposób uprawomocnić swój związek w obecności swoich rodzin.
Namiętne i pełne seksu
Młode, nie tylko niezamężne Cyganki, szczególnie te, pochodzące z dużych kast, gdzie występuje naturalna wymiana krwi i genów są piękne, namiętne i pełne seksu. Jednak dotyczy ich wiele zakazów związanych ze swoją seksualnością. Pod żadnym pozorem nie mogą zapuszczać i malować paznokci a także nosić ubrań eksponujących kobiece wdzięki.
Przygodny seks z nimi jest praktycznie niemożliwy. One czekają na męża ze swojej diaspory. Seks Cygana z młodą żoną jest namiętny, spontaniczny i nieco brutalny. Dominuje mężczyzna, kobieta zwykle jest traktowana przedmiotowo. Ale dlatego, że kobieta w kulturze Romów uważana jest za ważne ogniwo w rodzinie nie może być szczególnie źle traktowana, bita czy krzywdzona. Jeśli jest krzywdzona fizycznie spór małżeński rozstrzyga starszyzna, która może orzec prawomocny rozwód. Gorzej jest już niestety z satysfakcją kobiety płynacą z seksu. Tu raczej kobiety nie mają za wiele do powiedzenia i raczej się nie skarżą starszyźnie na swoich partnerów, chociaż miałyby ku temu wiele powodów głównie przez często podgrzewaną alkoholem natarczywość porywczych romskich kochanków.
Cyganki są wierne swojej tradycji, są przywiązane do męża i rodziny. Jeśli jest inaczej – są piętnowane i w efekcie skazywane na banicję, co zazwyczaj źle się dla nich kończy, gdyż najczęściej zostaje im wtedy ulica lub przytułek dla bezdomnych. W diasporze cygańskiej kobieta nie zajmuje szczególnie eksponowanego miejsca. Raczej służy mężczyźnie, niż jest jego partnerką. Jest uważana za nieczystą w okresie menstruacji, a także, co może dziwić w okresie połogu. Konsekwencje nieczystości sprowadzają się do tego, że narodziny dziecka nie mogą odbywać się w domu, ponieważ wtedy ten dom stałby się „nieczysty”, a krótko po porodzie niszczone są wszystkie rzeczy, których dotykała młoda matka. Kobieta po porodzie jest w ten sposób napiętnowana co najmniej do dnia chrztu dziecka
Religia się zatarła
Romowie byli jednymi z ostatnich nacji Europy, którzy czcili boginie. Ich boginią była straszna Kali. Postrzegali ją jako Trójcę. Dlatego modlili się do trójkąta – symbolu swojej bogini. Zwyczaje i wierzenia praktykowane przez Romów obecne są w dzisiejszych kulturach, głównie wśród wyznawców hinduizmu. Dzisiaj większą od religii wartość Romowie przypisują rodzinie i diasporze. Zatracili już własna wiarę własnych bogów. Starają się żyć w symbiozie i przejmować religie narodów, z którymi obcują po sąsiedzku. Dzisiejsi Romowie są głównie prawosławni, jest wielu wyznawców islamu, wielu katolików i nawet świadków Jehowy.
Nie przywiązują oni jednak szczególnej uwagi do liturgii, przeważnie mieszają „nową” religię z własnym staroindyjskimi wierzeniami. Romowie przestrzegają złożonego systemu zachowań regulującego niemal wszelkie aspekty życia. Normy moralne są ściśle przestrzegane w relacjach międzyludzkich. Cyganem jest ten, kto trzyma się zasad romanipen. Sprawia to, że Cyganie niechętnie podporządkowują się prawom i zwyczajom stanowionym przez „nie-Romów”.
źródła: „Religia i kultura Romów”, K. Dziubała, wikipedia
_________________ Dawniej ludzie wiedzieli mało, ale to "mało" poruszało do głębi ich serca. Dzisiaj ludzie wiedzą wiele, ale to "wiele" porusza ich tylko powierzchownie i karykaturalnie. |